Bęben do drukarki laserowej – co to jest?

Bęben do drukarki laserowej – co to jest?

Proces wybierania nowej drukarki był dla mnie dokształcającym przeżyciem. Nie jestem oczywiście ekspertem, ale sporo się nauczyłem. Chciałem jak najlepiej poznać zasady działania drukarki laserowej, musiałem więc poczytać o bębnach do drukarek. Dzisiaj postaram się w prostych słowach wytłumaczyć czym jest i jakie ma zadanie.

Bęben do drukarki jest jednym z podstawowych elementów drukarek laserowych. Możecie spotkać się z innymi określeniami tego elementu, jak jednostka bębna, drum czy imaging unit. Zadaniem bębna jest jak najdokładniejsze odwzorowanie obrazów, czyli m.in. konturów, cieni i drobnych elementów grafiki.

Jak działa bęben do drukarki?

Jak właściwie działa taki bęben? Przed przystąpieniem do właściwego drukowania, powierzchnia bębna zostaje naładowana za pomocą elektrody ładującej lub rolki ładującej. Zastosowane rozwiązania różnią się między producentami sprzętu. Po naładowaniu powierzchni bębna, zaczyna oddziaływać na niego laser. Jego zadaniem jest “nakreślenie” wzoru do wydruku. Następnie przychodzi kolej na tonery. Bęben obraca się, a toner jest przyciągany do wzoru wydruku, wręcz do niego przyklejony. Kolejny etap to już przenoszenie obrazu na papier. Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale ja sam nie jestem żadnym technicznym ekspertem. Próbowałem po prostu zrozumieć cały ten mechanizm.

Bęben do wymiany – oryginały i zamienniki

Warto wiedzieć, że bęben, podobnie jak tonery, ulega zużyciu. Po pewnym czasie może być konieczna jego wymiana. Drukarka najczęściej zasygnalizuje nam taką konieczność. Nieprawidłową pracę bębna można też zauważyć samemu. Wydruki mają gorszą jakość, widać na nich cienie, a kontury i drobne elementy nie są dobrze odwzorowane.

Bębny, tak samo jak tonery, można kupić w wersji oryginalnej i jako zamienniki. Konieczna jest znajomość modelu drukarki, tak aby wybrać odpowiedni bęben, który na pewno będzie kompatybilny z twoim urządzeniem. Muszę jeszcze wspomnieć, że w niektórych drukarkach tonery są połączone z bębnem na stałe. Wymiana tonera, wiąże się więc też z wymianą bębna – elementy te są połączone. Z kolei w bardziej zaawansowanych urządzeniach, tonery i bęben to osobne elementy.

Dodaj komentarz