Czy warto zawracać sobie głowę papierem do drukarki?

Czy warto zawracać sobie głowę papierem do drukarki?

Temat, który dzisiaj poruszę może wielu osobom wydawać się naprawdę błahy. Jak można w ogóle zawracać sobie głowę czymś takim jak papier do drukarki? A jednak można! Papier papierowi nierówny. To co sprawdzi się w drukarce atramentowej, nie musi dobrze współpracować z drukarką laserową. Jeden rodzaj papieru będzie w porządku do domowego drukowania, ale nie sprawdzi się do drukowania ważnych dokumentów w firmie. Papier do drukarki to kolejny temat, który zgłębiłem przy okazji zakupu nowego urządzenia.

Papier uniwersalny

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem papieru jest papier uniwersalny. To papier typowo do codziennego użytku, który można używać do drukowania i kopiowania. Założę się w waszych firmach właśnie z takiego papieru korzystacie. Jest to najtańsza opcja – duże opakowanie uniwersalnego papieru jest po prostu atrakcyjne cenowo. Taki papier można wykorzystywać w drukarkach atramentowych i laserowych, ale efekt końcowy wydruku może być daleki od zadowalających. Inaczej działa toner do drukarki, inaczej tusz – naprawdę warto wybrać papier przeznaczony do odpowiedniego rodzaju drukarki.

Zarówno w biurze, jak i w domu najczęściej wybieranym papierem jest ten w formacie A4 (wymiary 210 x 297 mm) o gramaturze 80g/m2. Na rynku są oczywiście dostępne papiery w innych formatach – A5 czy A3. Papier do drukarki laserowej będzie odpowiednio oznaczony. Na takim papierze toner do drukarki będzie świetnie się prezentować.

Klasa papieru

Kupując papier warto zwrócić uwagę na jego klasę. Klasa A to papier o najwyższym stopniu bieli. Może więc być wykorzystywany do drukowania ważnych dokumentów i umów. Oczywiście taki papier ma też wyższą cenę. Klasa B to papier o optymalnej jakości, na którym można drukować wszelkie standardowe dokumenty. Z kolei klasa C to papier często najtańszy, ale też o najgorszej jakości. Jego wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak odcień bieli.

Skupiłem się na papierze uniwersalnym bo taki najczęściej stosuję. Można kupić też inne rodzaje papieru, jak chociażby papier fotograficzny czy specjalne papiery artystyczne. To jednak już zupełnie nie moje pole zainteresowań.

Wspomnę jeszcze o sytuacji, którą mieliśmy kilka lat temu w biurze. Zepsuła nam się drukarka, a wezwany serwisant poinformował nas, że winowajcą jest… słabej jakości papier. Stosując taki materiał szybciej zużywają się różne podzespoły – bębny czy rolki. Wynikiem może być słaba jakość wydruków i zacinanie się papieru.

Dodaj komentarz