Czyszczenie drukarki – kiedy i jak to robić?

Czyszczenie drukarki – kiedy i jak to robić?

Od jakiegoś czasu jestem właścicielem drukarki laserowej. Początkowo w ogóle nie zawracałem sobie głowy kwestią czyszczenia drukarki. Zbierała kurz jak każde inne urządzenie, dlatego nie zwracałem na to szczególnej uwagi. Jednak pewnego dnia po rozmowie z kolegą na temat drukarek, coś mnie tchnęło i postanowiłem zgłębić temat czyszczenia tych urządzeń. Każdemu z nas może się zdarzyć, że będzie musiał wyczyścić drukarkę. Dobrze jest wtedy mieć chociaż minimalną wiedzę na ten temat.

Przeczytaj instrukcję

Zanim przystąpisz do czyszczenia zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi drukarki. To niby takie podstawy, ale wiele osób o tym zapomina. A potem okazuje się, że coś zrobili źle i konieczne jest oddanie drukarki do serwisu. Dlatego zawsze czytamy instrukcję obsługi. Warto zajrzeć też do internetu i poszukać artykułów lub filmów dotyczących czyszczenia drukarki.

Przygotuj sprzęt do czyszczenia

Przed przystąpieniem do czyszczenia drukarki pamiętaj, aby odłączyć ją od prądu. Przygotuj też niezbędne akcesoria. Najlepsze są czyste szmatki z miękkich tkanin, które nie zostawiają włosków. Przyda się też gąbka. Warto mieć też środek czyszczący od sprawdzonej firmy. Unikajcie najtańszych produktów niewiadomego pochodzenia.

Wyczyść obudowę

Pierwszy krok to czyszczenie obudowy drukarki. Najlepiej sprawdzi się bawełniana szmatka z niewielką ilością specjalnego środka czyszczącego. Równie dobrze sprawdzi się po prostu gąbka nasączona ciepłą wodą. Czyścimy obudowę urządzenia, a następnie wycieramy do sucha. Pod żadnym pozorem nie wylewamy większych ilości płynu czy wody na drukarkę – chyba wszyscy wiemy dlaczego.

Wyczyść wnętrze drukarki

Drukarki atramentowe i laserowe czyści się nieco inaczej. W przypadku drukarki laserowej musisz otworzyć pokrywę i usunąć cały nadmiar kurzu tam zalegający. Następnie wyczyść podajnik papieru oraz pozostałości tuszu z wnętrza drukarki. Używaj do tego delikatnej szmatki.

W przypadku drukarki laserowej także warto wyczyścić jej wnętrze z nadmiaru kurzu. Wyjmij podajnik papieru oraz tonery. Toner do drukarki laserowej warto położyć na czystym papierze i zasłonić, np. kartonem. Lepiej nie ryzykować bezpośredniego kontaktu ze światłem. Następny krok to oczyszczenie gniazd tonerów oraz lusterka drukarki. Używamy do tego czystej szmatki i robimy to naprawdę dokładnie – nie zostawiamy żadnych smug.

Samodzielne wyczyszczenie drukarki daje naprawdę sporo satysfakcji! Spróbujcie sami!

Dodaj komentarz