Jak wybierać tusze i tonery do drukarek?

Jak wybierać tusze i tonery do drukarek?

Przed zakupem drukarki Canon do użytku domowego, dokładnie przeanalizowałem jak należy wybierać tusze i tonery do drukarek. Dla niektórych z Was jest to całkowicie jasne. Są jednak wśród nas nowicjusze, dla których tusz i toner oznacza to samo (a już wiemy, że wcale tak nie jest!). A co dopiero mówić o wyborze odpowiedniego tonera. Postanowiłem spisać kilka podstawowych rad dla osób, które chcą się dowiedzieć jak wybierać tusze i tonery do drukarek. To wiedza zdecydowanie dla początkujących.

Typ i model drukarki

Na samym początku musimy znać typ naszej drukarki. Zasada jest prosta – do drukarek atramentowych kupujemy tusze. Do drukarek laserowych tonery – pojemniki wypełnione specjalnym proszkiem. Tonery i tusze to dwa kompletnie różne towary.

Kolejnym krok to znajomość dokładnego modelu naszej drukarki. Nieznajomość tego parametru może prowadzić do niepotrzebnej straty czasu. Kupicie toner lub tusz, wrócicie do domu, okaże się, że nie pasuje, będziecie musieli kupować kolejny. Model drukarki jest zawsze zaznaczony na jej obudowie, na instrukcji obsługi i na opakowaniu. Tusze i tonery do drukarek także mają na swoich opakowaniach informacje, do których modeli dokładnie pasują.

Kolory i wydajność

Znając dokładny model drukarki, będziemy wiedzieć jakiego koloru tusz lub toner kupić. Niektóre urządzenia drukują tylko na czarno, inne używają też tonerów kolorowych. Często zdarza się, że brak jednego koloru wstrzymuje pracę urządzenia. Dlatego warto zadbać, aby zawsze mieć zapasowe tusze i tonery do drukarek.

Warto zwrócić też uwagę na wydajność tuszy i tonerów. Parametr ten jest dostępny w opisie produktu i na jego opakowaniu. Wydajność określa się w liczbie stron, które można wydrukować na jednym wkładzie. Oczywiście, im większa wydajność tym lepiej. Wysoka wydajność jednak często łączy się z ostatnim elementem, czyli ceną.

Cena

Tusze i tonery do drukarek bardzo różnią się cenami. Wszystko zależy od tego jaki typ produktu wybierzecie. Oryginalne tonery zawsze będą w dość wysokich cenach. Jednak idzie za tym pełna gwarancja kompatybilności i wysoka jakość. Tańsze są zamienniki, jednak nie wszystkie będą gwarantować tak wysoką jakość wydruku jak oryginały.

Dodaj komentarz