Tonery – wybrać oryginały czy zamienniki?

Tonery – wybrać oryginały czy zamienniki?

Muszę przyznać, że przez długi czas temat drukarek dla mnie nie istniał. Najpierw drukarki nie miałem w ogóle. Potem, przez wiele lat, używałem zwyczajnej drukarki atramentowej. Nie drukowałem dużo, tusz wymieniałem raz na jakiś czas. Wtedy jakość druku w ogóle nie zaprzątała mi głowy. Teraz jest jednak zupełnie inaczej.

Przed zakupem nowej drukarki sporo czytałem. Porównywałem poszczególne modele, ich parametry i ceny. Przy okazji zagłębiłem się też w temat zamienników tonerów do drukarek. Wiedziałem tylko, że istnieją zarówno oryginalne tonery Canon, jak i zamienniki. Postanowiłem dowiedzieć się więcej. W teorii wiem już całkiem sporo. W praktyce testuję oryginalne tonery, a na zamienniki przyjdzie czas. W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam trzy rodzaje tonerów i tuszy: oryginalne, zamienniki.

Oryginalne tonery Canon – pewność i jakość

Najpewniejszym wyborem są oryginalne tonery Canon (i nie tylko).Toner jest wyprodukowany z nowych części. Mamy więc pewność, że nigdy wcześniej nie był używany. Na urządzeniu znajduje się logo producenta, co ma być świadectwem jego oryginalności. Oryginalne tonery są poddawane ścisłym kontrolom, są regularnie testowane. Są tak dobrane do każdego modelu drukarki, aby gwarantowały najwyższą możliwą jakość wydruku. Właściwie jedyną wadą oryginalnych tonerów jest ich cena. Ceny tonerów do niektórych urządzeń mogą być liczone w setkach złotych. Oryginalne tusze są z reguły tańsze, ale oczywiście nie tak tanie jak zamienniki.

Zamienniki tonerów – niższa cena i porównywalna jakość

Tonery Canon można kupić także w postaci zamienników. Zamienniki tonerów także są produkowane z nowych części. Jednak producentami zamienników są firmy niezależne od korporacji wytwarzających drukarki. Zamienniki nie różnią się bardzo wyglądem od oryginałów, poza brakiem logotypu.  Zamienniki są kompatybilne z praktycznie każdym dostępnym modelem drukarki. Jakością wydruku i wydajność nie ustępują oryginalnym tonerom. Warto jednak pamiętać, że zamiennik zamiennikowi nie równy. Te od jednego producenta będą lepszej jakości, od innego trochę gorszej. Warto wybierać zamienniki tonerów od producentów, którzy dają gwarancję na swoje produkty. Niezaprzeczalną zaletą zamienników jest ich cena – jest zdecydowanie niższa od oryginalnych tonerów i tuszy.

Tonery regenerowane

Na rynku dostępne są także tonery regenerowane. Do zużytego pojemnika po tonerze wsypuje się barwiący proszek. Czasami tonery mają wymienione niektóre elementy, najczęściej jednak na miejscu pozostają te stare części. Takie regenerowane tonery mogą powodować problemy z drukowaniem, słabą jakość czy zabrudzone wydruki. Co gorsza, mogą też doprowadzić do awarii sprzętu. Nie ma jednak przy nich ryzyka, że nie będą pasować do urządzenia, gdyż ich plusem jest to, że do ich produkcji wykorzystywane są oryginalne komponenty. Nie ma więc ryzyka, że nie będą one dopasowane do urządzenia.

Ja z doświadczenia wolę korzystać z nowych tonerów, które w mojej ocenie są lepsze od regenerowanych. Z oryginałów jestem bardzo zadowolony, a gdy przyjdzie odpowiedni moment znajdę najlepszy zamiennik.

Dodaj komentarz